Krawat to dekoracyjny element męskiego stroju formalnego, który dziś w wielu szafach spoczywa na półce czekając być może na lepsze czasy😊. Żeby dowiedzieć się czy krawat jest w modzie czy nie, zagłębiłam się w lekturę Internetu, porozmawiałam, poobserwowałam zdjęcia na LI czy obrazki w TV.

Garnitur z krawatem to strój formalny w biznesie zarezerwowany na ważne wydarzenia. Krawat to element ubioru w protokole dyplomatycznym, ale również autoprezentacji. Jego brak może być różnie interpretowany, jednak nie zawsze negatywnie np. w przypadku polityka Roberta Biedronia odczytywany jest raczej jako odzwierciedlenie jego liberalnych poglądów.
Na arenie politycznej niektórzy stawiali na muszkę, która tradycyjnie zarezerwowana jest na inne okazje. W latach 90-tych muszkę w biznesie nosił właściciel firmy badawczej Krzysztof Borys Kruszewski. Pozytywnie swoją elegancją wyróżniał się na tle innych. To był jego znak rozpoznawczy. Moje dalsze dociekania sprawiły, że zobaczyłam w inny sposób symbolikę krawata lub jego braku. Na czas wojny z krawata i garnituru zrezygnował prezydent Ukrainy, a ostatnio z rozpiętym kołnierzykiem widywany jest w Sejmie Prezes RM Donald Tusk. Cóż, jest wiele do zrobienia w polityce naszego kraju.

W świecie biznesu z krawatem nierozerwalnie kojarzeni są prawnicy, bankowcy i biznesmeni jednak i tutaj widać zmiany. Zamiast krawata, szalika używa polski bankowiec Przemek Gdanski (he/him) manifestując strojem pozytywną energię wobec klientów i partnerów. Stopniowe odchodzenie od krawatów wiążę z wprowadzeniem casual Friday’s do korporacji. Ostatnio jej kulturę zubożyła pandemia. Generalnie w stroju nastąpiło mocne poluzowanie. Wyobrażam sobie jednak korzyści wizerunkowe noszenia krawata np. robienie dobrego pierwszego wrażenia podczas rozmowy rekrutacyjnej, starając się o awans, czy spotykając się z klientem. Niedopasowanie się strojem do sytuacji czy osoby, której jesteśmy gościem, może zaważyć na sukcesie projektu. Z opowieści wiem, że pomysłodawca apki, który przyszedł nieadekwatnie ubrany na spotkanie z właścicielem firmy farmaceutycznej w Niemczech, przepadł z kretesem, chociaż jego apka była naprawdę świetna.
Mimo, że dzisiaj w swoim otoczeniu obserwuję odwrót od krawatów, to może historia zatoczy koło i krawat stanie się nowym sposobem na wyróżnienie się spośród osób ubranych „na luzie”? Może jedynie nieliczni podejmą wysiłek zadbania o taką garderobę, która odzwierciedli ich potencjał i status, do których aspirują.
Według doniesień NYT krawat jeszcze długo zachowa status atrybutu stroju formalnego. Dom mody Hermès notuje zwyżki w jego sprzedaży, a w ostatnim czasie krawaty pojawiły się na pokazach mody.
Zdecydowanie warto poobserwować na co dzień, jak postrzegamy mężczyzn noszących krawat, a jak tych, bez niego. Może to nam dużo powiedzieć o oczekiwaniach samego społeczeństwa dotyczących zasad ubioru.