Na temat zachowania przy stole mogłabym napisać cały rozdział w książce, lub opowiadać godzinami podczas szkolenia, ale ponieważ spieszę się żeby zdążyć z zakupami (na stole są tylko dekoracje) to w tym wpisie będzie krótko.
Odświętny stół wielkanocny jest niecodzienny, ma bogate menu, ale przede wszystkim jest miejscem spotkań z najbliższymi.
Tradycyjnie nasze stoły w święta są suto zastawione i staramy się, by wyglądały estetycznie: kładziemy biały obrus, wykładamy najlepszą zastawę z komody oraz przyozdabiamy stół wiosennymi akcentami: kolorowymi pisankami, królikami, baziami, żółtymi kwiatami 💐 – generalnie – co kto lubi.
Jednak nie zawsze wielkanocny stół jest taki piękny jak zaplanowaliśmy, a to za sprawą przypadkowych przedmiotów, które na nim lądują. Dlatego proponuję go nie zagracać przedmiotami, które nie są do jedzenia: smartfonami, kluczykami, okularami przeciwsłonecznymi, portfelami etc.
Świątecznemu gadżeciarstwu mówię stanowcze „nie” 😊 O ile rozumiem chęć pochwalenia się rodzinie nowym modelem telefonu czy samochodu,
o tyle nie wiem dlaczego akurat podczas wielkanocnego śniadania 😊. Zapewne znajdzie się na to inny czas i miejsce.
W święta warto także zrezygnować z dawania smartfonów dzieciom żeby zająć ich uwagę – po pierwsze: może to wzbudzić zazdrość innych dzieci, po drugie: w końcu mamy czas, by zająć się dziećmi osobiście, a po trzecie: uczymy je w ten sposób kulturalnego zachowania przy stole i dobrych nawyków. Lepiej niech gonią zająca 😊
Podczas wspólnego śniadania warto poświęcić czas swoim bliskim, ponieważ na co dzień nie mamy go wiele. To element okazywania szacunku do nich oraz okazja, by poruszyć ciekawe, przyjemne, rodzinne tematy unikając przy tym tematów drażliwych jak polityka.
Mój sekret na udaną Wielkanoc to: pyszności na stole, dobre przy nim zachowanie zgodne z etykietą, ciekawa rozmowa i przyjemna atmosfera w gronie rodzinnym.
Wesołych Świąt 🐣 🥚