Dobre maniery warto zachować w każdej sferze życia – także w stratosferze. Sama podróżuję w ten sposób a lot to dla mnie świetna okazja do obserwowania i analizowania zachowania pasażerów.

Co zrobić żeby wspólne przebywanie na pokładzie samolotu upłynęło nam w sposób przyjemny i bezproblemowy. Warto poznać kilka wskazówek:

Dryfując w przestrzeni powietrznej warto pomyśleć o przestrzeni osobistej człowieka. Zwykle w klasie ekonomicznej nie ma jej wiele. Unikajmy nadmiernego rozkładania się, trzymajmy łokcie blisko ciała. Zachowajmy też ostrożność podczas odchylania siedzenia – róbmy to powoli upewniając się, że nie powoduje to dyskomfortu dla osoby siedzącej za nami. Dobrą praktyką jest zapytanie osoby, czy odchylenie siedzenia nie będzie jej przeszkadzać.

Kolejnym zagadnieniem dot. przestrzeni jest podróż rodziców z małymi dziećmi. Sama jestem mamą dziś dużych już córek, dlatego wiem o czym mówię. Duża wysokość często sprawia, że dzieci bolą uszy, co niejednokrotnie jest powodem do płaczu. Ponieważ nie mamy wpływu na to co odczuwa mały pasażer nie jesteśmy w stanie temu zaradzić. Płacz dziecka nie powinien stać się pretekstem do zwracania uwagi rodzicom w samolocie, głośnego komentowania że mama czy tata sobie nie radzą, czy przewracania oczami. Inaczej jest w przypadku, gdy dziecko nieustannie uderza nogą w fotel pasażera. Rolą rodziców jest zadbać o dobro współpasażerów, zwrócenie większej uwagi na zachowanie swojego dziecka. W takiej sytuacji przyda się zabawka, gra lub książeczka, by zaangażować umysł dziecka w bardziej spokojne aktywności :))

Warto też pamiętać, żeby nie stosować perfum o intensywnym zapachu oraz nie spożywać aromatycznych potraw – może to być uciążliwe dla innych. Toaleta to również newralgiczne miejsce: warto ograniczyć w niej czas do niezbędnego minimum i zostawić ją w stanie nie sprawiającym problemów dla następnej osoby.

Nie mniej ważne jest sposób wychodzenia z samolotu. Gdy tylko pilot zdąży wyłączyć silnik, nic nam nie pomoże że natychmiast wstaniemy na baczność, wyciągając swój bagaż. I tak musimy zaczekać aby inni przed nami mogli spokojnie wstać, wyjąć swoją walizkę i wyjść. Poczekajmy na swoją kolej do wychodzenia, nie przepychając się. Natomiast jeżeli spieszymy się do wyjścia ponieważ możemy nie zdążyć na kolejne połączenie, to z uśmiechem użyjmy magicznych słów: przepraszam, dziękuję i ruszajmy do przodu.

Etykieta uświadamia, że przestrzeń osobista w kontaktach społecznych jest nienaruszalna dlatego trzeba ją szanować. Bycie taktownym i pełnym szacunku dla innych osób ma duży wpływ na to żeby w przyjemnej i harmonijnej atmosferze dotrzeć do celu podróży.

Życzę czytelnikom tego wpisu udanych i przyjemnych podróży.